counter for blogger
Maltepe Köpek Maması- Köpek Mamaları Sitesi İstanbul

 • DOLAR
  5,6699
  % 0,01
 • EURO
  6,5048
  % 0,03
 • ALTIN
  223,0938
  % 0,14
 • BIST
  94.681,70
  % -1,84
Maltepe Köpek Maması

Maltepe Köpek Maması

Maltepe Köpek Maması Hayvanlar insanların en yakın dostlarıdır. Köpekler gerekli eğitimi sevgiyle aldıkları takdirde sahiplerine son derece bağlı olmaktadırlar. Köpek bakımında bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle karşınızdaki bir canlı siz kendi beslenmenize, temizliğinize ne denli dikkat ediyorsanız, köpeğinize de aynı hassasiyeti göstermeniz gerekmektedir. Mama kabının ve su kabının temizliğine, düzenli olarak dikkat etmek de […]

Maltepe Köpek Maması

Hayvanlar insanların en yakın dostlarıdır. Köpekler gerekli eğitimi sevgiyle aldıkları takdirde sahiplerine son derece bağlı olmaktadırlar. Köpek bakımında bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle karşınızdaki bir canlı siz kendi beslenmenize, temizliğinize ne denli dikkat ediyorsanız, köpeğinize de aynı hassasiyeti göstermeniz gerekmektedir. Mama kabının ve su kabının temizliğine, düzenli olarak dikkat etmek de fayda vardır. Kendi içtiğiniz su ne denli temiz ise köpeğinizin suyu da o denli temiz olmalıdır.

 

Mamalar hayvanların beslenmesi ve sağlığı açısından son derece önemli olduğu için mama alırken de içeriğinde neler olduğuna dikkat edilmelidir. Mamanın protein oranı, tahıl oranı, meyve miktarı ve doğal olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Doğru mama tercih edildiği takdirde, bilinçli olarak mama alındığı takdirde köpeğin sağlığı ve sağlıklı gelişiminde önemli bir husustur. Mamaların içerisindeki et oranı köpek sağlığında dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 

Et oranının fazla olması beslenmesinde, doymasında hırçınlığının azalmasında önemlidir. Tahıl oranının fazla olmaması GDO ile anılan tahılların bulunmaması gerekli önlem almada önemlidir. Mama tercihi yaparken köpeğinizin ırkına ve yaşına uygun olan mamaların tercih edilmesi gerekir. Aynı ırktan ve aynı yaşta olan iki köpeğin birinde aynı mama olumlu etki gösterirken diğer köpek de sıkıntılar yaşanabilmektedir. Tüy dökme bunların başında gelen sıkıntılar arasında görünmektedir.

 

Bu nedenden dolayı belirli aralıklarda mama değişimi yapılması gerekir. Köpeğinize mama alırken mama paketlerinin üzerinde köpeğin yaşı ile ilgili hususlar belirtilmiştir. Ayrıca kısırlaştırılmış ya da obezite gibi özel durumları olan köpekler içinde mama üretilmiştir. Bu anlamda paketlerin üzerindeki bilgilere dikkat edilmelidir. Birçok köpek maması üreten markalar bulunmaktadır. Bu firmaların fiyatları da birbirleri arasında farklılık göstermektedir.

 

Köpeğinizin sağlığını düşünerek en ucuz olan mamaya yönelmek yerine en sağlıklı, besin değeri yüksek, lif oranı, yağ oranı, protein oranını yeterli ve doğal olan mamaya yönelmek köpeğinizin sağlığı açısından daha doğru bir tercih olacaktır. Bir mamanın içeriğinde hayvansal türevler var ise tercih sebebi olmamalıdır. Bu hayvansal türevler, hayvanın kullanılmayan atılan kısımları olduğu için mamanın içerisinde bulunmaması gerekir. Mama paketinin de içerik kısmında Chicken by product, meal by product içermesi tercih edilmemesi gerektiğini gösterir.

 

Yine mamanın içeriğinde L-carnitine maddesi içermesi köpeğinizin obezite problemi yaşamamasında önemlidir. Bu nedenle L-carnitine takviyesi içermesi önemlidir. Mamada yüksek oranda et içermesi ve katkı maddesi içermemesi de köpeğin sağlıklı olmasını ağlamaktadır. Kalsiyum, demir, fosfor, iyot, bakır, A, D, B1 gibi vitaminler içermelidir. Mısır gluteni, mısır şurubu, kamış pekmezi gibi şekerli gıdalar içermemesine de dikkat edilmelidir.

 

Yine bazı mamalarda Sodyum Bentonit, pancar küspesi, selüloz gibi maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler köpeğinizin dışkısının katı olmasını sağladığı için bazı firmalar tarafından mamaların içerisine konulmaktadır. Dışkının katı olması ve az dışkılaması uğruna zararlı olan bu maddeleri içeren markalara yönelmemek gerekir. Yine mama tercih ederken karbonhidrat değerine dikkat edilmesi ve hatta tahıl içermeyen mamaların tercih edilmesi gerekmektedir.

 

Bu köpeğinizin sağlığı açısından önemli bir faktördür. Tercih etmiş olduğunuz mamanın soya içermemesi de önemlidir. Kalsiyum, demir, çinko gibi önemli minerallerin bağırsaklardan kana karışımını engellediği için soya içeren mamalar tercih edilmemesinde fayda vardır. Köpeğinizin sağlığı ne denli önemli ise damak tadı da o denli önemlidir. İnsanların nasıl ki damak tatları tercihleri, sevdiği, sevmediği yemekler varsa köpeklerde de aynı durum söz konusudur. Nitekim o da bir canlı.

Maltepe Köpek Maması

Bu anlamda bazı köpekler kuru mamaları, bazıları konserve ıslak mamaları, bazıları da tavuklu, balıklı ya da kuzu etli mamaları tercih edebilmektedir. Bu tamamen köpeğinizin tercihine kalmış. Mama çeşidi ne olursa olsun önemli olan en önemli husus sağlıklı olmasıdır. Maltepe köpek maması anlamında birçok sağlıklı mamaya kolayca ulaşabileceğiniz yerler arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM