counter for blogger
Petit Tavuklu Köpek Maması- Köpek Mamaları Sitesi İstanbul

 • DOLAR
  5,9827
  % 0,72
 • EURO
  6,9238
  % 0,60
 • ALTIN
  231,7989
  % 1,36
 • BIST
  98.160,73
  % -0,38
Petit Tavuklu Köpek Maması

Petit Tavuklu Köpek Maması

Petit Tavuklu Köpek Maması İnsanoğlu varoluşundan beri hayvanlarla her zaman iç içe yaşamış ve onlardan yararlanmaya çalışmıştır. Bazılarının etinden sütünden yararlandığı gibi bazılarını da günlük hayatında kendisine yardımcı olarak kullanmıştır. İnsanların bunların dışında sadece kendisine bir yoldaş olması için beslediği hayvanlar da vardır ki en çok beslenen hayvan köpeklerdir. Köpeklerin insanlar ile ne kadar yakın […]

Petit Tavuklu Köpek Maması

İnsanoğlu varoluşundan beri hayvanlarla her zaman iç içe yaşamış ve onlardan yararlanmaya çalışmıştır. Bazılarının etinden sütünden yararlandığı gibi bazılarını da günlük hayatında kendisine yardımcı olarak kullanmıştır. İnsanların bunların dışında sadece kendisine bir yoldaş olması için beslediği hayvanlar da vardır ki en çok beslenen hayvan köpeklerdir. Köpeklerin insanlar ile ne kadar yakın ilişkide olduğu yüzyıllardır bilinmekte ve köpeklerin göstermiş olduğu sadakat takdir edilmektedir. Hayvan sevgisi de en az insan sevgisi kadar önemli bir konu olmaktadır.

 

Elbette evcil bir köpek beslemek için dikkat edilmesi gereken birçok durum söz konusudur. Henüz bir köpek sahibi olmadan önce kişi yaşadığı ortama en iyi adapte olabilecek cinsi araştırmalı, kendini ve evini yeni gelecek misafire göre hazırlamalıdır. İyi bir araştırma yapıldıktan ve gerekli temel bilgilere sahip olduktan sonra misafir eve getirilebilir. Köpeğin bakımı süresince veteriner kontrolleri günü gününe takip edilmeli ve köpeğin sağlığına gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Köpeğin sağlığı için gerekli tüm hususlara dikkat edilmesi onunla kurulacak dostluğun daha uzun yıllar sürmesini sağlayacaktır.

 

Köpeği düzenli aralıklarla yıkamak ve taramak ve bu işlem için özel ilaçlı sabunlar kullanmak oldukça fayda sağlamaktadır. Özel üretilmiş sabunları kullanmak hem köpeği bit ve pirelerden koruyacak hem de şık tüylere sahip olmasını sağlayacaktır. Köpeğin düzenli aralıklarla taranması onu bazı deri hastalıklarından koruyacağı gibi kan dolaşımının da hızlanmasına etki edecektir. Köpeğin düzenli aşı ve muayeneleri sıkı takip edilmeli, veteriner haricinde kendimizin de gözle yapabileceği bazı kontroller öğrenilmelidir. Ayrıca köpeğin egzersizleri aksatılmamalı, düzenli bir şekilde oyun oynatılmalı ve yürüyüşe çıkartılmalıdır.

 

Beslenme konusu da en az diğer konular kadar dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Köpeğin temiz suya her ihtiyaç duyduğunda kolayca erişebilmesi sağlanmalı, beslenmesi günde bir yada iki kere yapılmalı ve aktivitelerden hemen önce ya da hemen sonra beslenmemelidir. Yetişkin bir köpek için protein, yağ ve karbonhidrat önemlidir. Aşırı kalsiyum tüketimi kireçlenmelere yol açabileceğinden beslemede kullanılan mamalarda buna dikkat edilmelidir. Aynı şekilde Fosfor oranının da dengeli olması sağlanmalıdır. Köpeğin mamasında yeterli miktarda bulunan selüloz, sindirim sistemine hız kazandıracak ve bağırsak sistemini rahatlatacaktır. Gıda içerisinde mineral ve vitamin miktarlarının yeterli seviyede olup olmadığına dikkat edilmeli, sindirimi kolay mamalar tercih edilmeli ve köpeğin ırkına göre mamalar seçilmeye çalışılmalıdır.

Örneğin küçük ırk bir köpek için Petit Tavuklu Köpek Maması tercih edilebilir. Mama seçimi oldukça önemli bir konu olduğu için tecrübe edilene kadar bir veterinerden tavsiye alınması daha doğru olacaktır. Küçük, orta ve büyük ırk köpekler için ayrı ayrı ve gerekli besin değerlerini içeren birçok köpek maması bulmak mümkündür.

Petit Tavuklu Köpek Maması

Tuvalet eğitimi de köpek bakımında önemli konular arasındadır. Ödüllendirme metodu ile tuvalet eğitimi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Öncelikler köpek için tuvaletini yapacağı yer belirlenmelidir. Yer seçilirken çok ortalıkta bir yer olmamasına dikkat edilmeli ve seçilen yer içme suyuna yakın olmamalıdır. Seçilen yer gazete kağıdı ile kaplanmalıdır. Köpeklerin tuvalet saati genellikle uyku, yemek ve su içmeden sonra ya da oyun sırasındadır. Bu saatler özellikle takip edilmeli, köpeği seçilen yere götürmeli ve tuvaletini yaptıktan sonrada ödüllendirilmelidir. Sizin seçtiğiniz yerin dışında bir yere tuvaletini yaptığında otoriter bir sesle, aşırıya kaçmadan köpeği azarlamak işe yarayacaktır. Sizi mutlaka anlayacaktır. Yavru bir köpek öğrendiğini çabuk unutabilir, bu sebeple tuvalet eğitimi pekiştirme amacı ile yaklaşık 15 gün devam ettirilmelidir. Köpeğin bu eğitimi daha kolay öğrenmesi için su ve yemek vermemek gibi uygulamaların yanlış olduğu unutulmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM