counter for blogger
Profine Hindili Yaşlı Köpek Maması- Köpek Mamaları Sitesi İstanbul

 • DOLAR
  6,1302
  % -0,55
 • EURO
  7,0655
  % -0,70
 • ALTIN
  237,3292
  % 0,42
 • BIST
  94.771,11
  % 0,29
Profine Hindili Yaşlı Köpek Maması

Profine Hindili Yaşlı Köpek Maması

Profine Hindili Yaşlı Köpek Maması Köpeklerin ömrü cinsine ve ırkına göre değişiklik gösterse de, genel olarak 14-15 yıl gibi bir süredir. Gerçekten iyi bakılan ve iyi beslenen, sahipleriyle mutlu bir yaşam sürebilen köpeklerin ömürlerinin uzadığı da bilinen tıbbi bir gerçektir. Ancak ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, yaşlanan köpekleri bekleyen sıkıntıların önüne maalesef geçilemiyor. Hayatının yaklaşık […]

Profine Hindili Yaşlı Köpek Maması

Köpeklerin ömrü cinsine ve ırkına göre değişiklik gösterse de, genel olarak 14-15 yıl gibi bir süredir. Gerçekten iyi bakılan ve iyi beslenen, sahipleriyle mutlu bir yaşam sürebilen köpeklerin ömürlerinin uzadığı da bilinen tıbbi bir gerçektir. Ancak ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, yaşlanan köpekleri bekleyen sıkıntıların önüne maalesef geçilemiyor. Hayatının yaklaşık 7. yılında yaşlı kabul edilen köpekler, yaşlılığın belirtilerini de, bu yıllardan itibaren ciddi bir şekilde vermeye başlıyor.

 

Yaşlanan köpeklerin verdiği yaşlılık belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren, köpek sahibi tarafından sağlık taramasından geçirilmesi ve yaşlılık hastalıklarına karşı hazırlıklı olunması ve önlem alınması, köpek sahiplerinin üzerine düşen ciddi sorumluluklardan bir tanesidir. Yaşlanmaya başlayan köpeğinizi bekleyen birçok risk söz konusu olacaktır. Bu nedenle veteriner kontrolleriniz önemlidir. Henüz başlayan bir sağlık sorunu, erken teşhisle, köpeğinize fazla zarar vermeden çözülebilir ya da etkileri azaltılabilir.

 

Bu anlamda, köpeğinizin yaşlanmasıyla birlikte, veteriner kontrolleriniz sıklık kazanmalı, gerektiği durumlarda ilgili testlerinin yapılması, onun sağlığı için can kurtarıcı bir etkiye sahiptir. Artık yaşlanan köpeğinizle, yıllarca bir arada yaşadınız ve artık yaşlandığının, bir süre sonra yanınızda olmayacağının farkındasınız. Yaşlı köpeğinize bu dönemde göstereceğiniz ilgi ve şefkat ona çok iyi gelecek, onu çok mutlu edecektir. Köpeğinizin hastalıkları konusunda veteriner hekiminizin tavsiyelerine uymalı ve köpeğinizin her hareketini iyi gözlemlemelisiniz. Yaşlı köpeğiniz yaşlılıkla birlikte, çok fazla hareketsizleşecektir. Aktif yaşamı neredeyse tamamen bitecek, iyice miskinleşecek ve sürekli uyumak isteyecektir.

 

Köpeğinizi bu konuda fazla zorlamamakla beraber, her gün onunla yapacağınız kısa yürüyüşler düzenlemeli ve azda olsa hareket etmesini sağlamalısınız. Zaten yaşlı köpeğinizin eskisi kadar uzun ve eforu yüksek yürüyüşler yapamayacağı ortadadır. Ancak yapacağınız kısa yürüyüşler yaşlı köpeğinizin biraz olsun hareket etmesini sağlayarak, hareketsizlikten ağırlaşan kan dolaşımını hızlandıracaktır. Yine hareketsizlik nedeniyle çeşitli sindirim sistemi sorunları yaşayacak olan yaşlı köpeğiniz bu konuda da rahatlayacaktır. Köpeğinizin aşırı kilo alımının birçok hastalığa neden olacağını da düşünürseniz, yürüyüşlerinize aksatmadan devam etmelisiniz. Köpeğinizi yaşlılıkta bekleyen, böbrek yetmezliği, mide sorunları, ağız ve diş rahatsızlıkları, kalp sorunları, karaciğer yağlanması, epilepsi, katarakt gibi birçok hastalık vardır.

 

Bu hastalıkların geciktirilesi, en az zararla atlatılması ya da engellenebilmesi amacı ile yaşlı köpeğinizin beslenmesine çok dikkat etmelisiniz. Yaşlı köpeklerin hassaslaşan sindirim sistemleri, ciddi hastalıklara açık biyolojileri, kilo alımına müsait yaşam tarzları, onların daha farklı ve daha özenli beslenmeleri gerekliliğini de beraberinde getirecektir. Unutulmamalıdır ki, kötü beslenen yaşlı köpeklerin ömrü kısalacak ve kalan ömürlerini yakalandıkları hastalıklar sebebiyle çok sıkıntılı yaşayacaklardır. Yaşlı köpeğinizin beslenmesinin yeterli ve dengeli bir şekilde sağlanması için, artık ev yemekleriyle ya da ona zararlı olabilecek besin ürünleriyle değil, yaşlı köpekler için özel hazırlanan ve yaşlı köpeklerin tün ihtiyaçlarına cevap verebilecek köpek mamalarıyla beslemeniz gerekmektedir.

Profine Hindili Yaşlı Köpek Maması

Profine hindili yaşlı köpek maması, yaşlı köpeğiniz için kullanabileceğiniz, orta kalitede bir mama olarak karşımıza çıkıyor. Mamanın içeriğinde bulunan yüksek orandaki gerçek et, yaşlı köpeklerin protein ihtiyacını karşılayabilecek yeterlilikte kullanılmış. Profine marka mamaların genelinde ikinci içerik olarak kullanılan patates, bu mamada da ikinci içerik olarak kullanılmış, Düşük tahıl oranı, düşük karbonhidrat oranını da beraberinde getirerek, köpeklerde kilo alımına neden olmuyor. Tahılların köpeklere zararı düşünüldüğünde de, düşük tahıl oranı, mamanın kalitesini artırıyor. Yararsız besin ürünü olarak mamanın içeriğinde sadece mısır kullanılmış. Mısırın diğer tahıllara göre köpekler tarafından daha zor sindirilmesi, mamaya biraz olumsuzluk katıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM