counter for blogger
ProPlan Light Tavuklu Pirinçli Yetişkin Kuru Köpek Maması

 • DOLAR
  6,1353
  % 1,47
 • EURO
  7,0875
  % 2,06
 • ALTIN
  237,5757
  % 0,59
 • BIST
  95.825,02
  % -1,40
ProPlan Light Tavuklu Pirinçli Yetişkin Kuru Köpek Maması

ProPlan Light Tavuklu Pirinçli Yetişkin Kuru Köpek Maması

ProPlan Light Tavuklu Pirinçli Yetişkin Kuru Köpek Maması Köpekler belki de insanlara insanlardan sonra en yakın ve en bağlı canlılardır. Hepimiz hayatımızın bir döneminde bu sevimli varlıklara ilgi duymuşuzdur. Ne var ki ilgi duymak onları doğal hayatlarından alıp sıcak bir yuvaya alıştırmak ve hevesimiz geçtiğinde onları alışık olmadıkları sokak hayatına geri göndermek değildir. Bir köpeğin […]

ProPlan Light Tavuklu Pirinçli Yetişkin Kuru Köpek Maması

Köpekler belki de insanlara insanlardan sonra en yakın ve en bağlı canlılardır. Hepimiz hayatımızın bir döneminde bu sevimli varlıklara ilgi duymuşuzdur. Ne var ki ilgi duymak onları doğal hayatlarından alıp sıcak bir yuvaya alıştırmak ve hevesimiz geçtiğinde onları alışık olmadıkları sokak hayatına geri göndermek değildir. Bir köpeğin sorumluluğunu almak, onun bundan sonra ki tüm hayatı boyunca tüm ihtiyaçlarıyla ilgilenmeyi ve ona bir aile bireyi gibi değer vermeyi gerektirir. Onların sağlıklı ve mutlu bir hayat sürdürebilmeleri için birçok konuya özen göstermeliyiz. Tüy, tırnak ve diş bakımları düzenli veteriner kontrolleriyle mümkündür, ayrıca doğal olarak zeki bir yapıya sahip köpeklerin eğitimleri de zorlu bir süreçtir ve siz ne kadar üzerine düşerseniz o da aynı şekilde karşılık verecektir.

 

Bunların yanında en önemli konulardan birisi de köpeğimizin besin ihtiyaçlarını en doğru ve en sağlıklı bir şekilde karşılamamızdır. Hayatımızda bize arkadaşlık yapan ve yaşamı paylaştığımız köpeklerimizin daha sağlıklı olabilmesi için aldıkları gıdalar çok büyük önem arz etmektedir. Doğru yaş grubuna, doğru beslenme önerileri ile onlara sağlıklı ve uzun bir yaşam sunabiliriz.

 

Köpeklerde beslenmeyi, yavru köpeklerin beslenmesi, yetişkin köpeklerin beslenmesi ve yaşlı köpeklerin beslenmesi olmak üzere üç grupta incelemek doğru olacaktır.

 

1- 0-12 ay arası Yavru Köpekler

2- 12-7 yaşa kadar Yetişkin köpekler

3- 7 yaş ve üstü ise yaşlı köpekler sınıfına girmektedir.

 

Yavru köpeklerin beslenmesinde protein ve mineral yönünden daha zengin gıdaların tercih edilmesi gerekirken, yetişkin köpeklerde protein ve mineral oranı daha normal seviyeye çekilmiş gıdalar, 7 yaş ve üstü yaşlı köpeklerde ise mineral bakımından daha yüksek protein bakımından ise normal seviyede gıdalar tercih edilmelidir.

 

Yavru köpeklerde ilk üç aylık süreçte günde 4-5 defa öğün önerilirken,3-6 ay arasında 3 öğün, 6 aydan sonra günde 2 öğün, 1 yaşından sonra ise tek öğün beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Ancak köpeklerin midelerinin kendi ekseninde çalışmaları sebebi ile sindirimin kolay olması açısından 1 öğünün sabah ve akşam olmak üzere ikiye bölünerek verilmesi doğru olandır.

Temiz su ile beraber verilmeli, sindirimi kolay gıdalar olmasına özen gösterilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise gıda değişiminin azar azar ve günlük artışlar ile yapılması gerektiğidir.

 

Unutulmaması gereken bir husus ise her köpeğin kendine özgü mama seçiminin yapılması gerektiğidir. Hangi mamanın daha doğru olacağı veteriner ile sahibinin ortak kararı olmalıdır.

 

Köpeğinizin ideal kilosunu sabitlemek için düzenli olarak tartmak doğru olacaktır. Yanlış beslenmeye bağlı olarak kilosu fazla olan köpeklerin sayısı oldukça fazladır ve kilosu fazla olan bir köpek uyuşukluk, merdivenlerden zor çıkma, yürümekte ve hareket etmekte güçlük çekme gibi belirtiler göstermektedir. Bu noktada köpeğinize uygun mama seçimi çok önemlidir. Kilolu köpeklerin kilo kaybı ve daha fazla kilo alımının engellenmesine yönelik mama çeşitleri bulunmaktadır. Köpeklerimizin yaşam kalitelerini arttırarak, daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sunmak için bu gereklidir. Kilolu köpeklere yönelik pek çok markanın farklı seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de ProPlan Light Tavuklu Pirinçli Yetişkin Kuru Köpek Maması dır.

ProPlan Light Tavuklu Pirinçli Yetişkin Kuru Köpek Maması

1 yaş ve üzeri köpeklerde kullanılmalıdır. Yetişkin mamalarına oranla %50 oranında daha az yağ içeriğine sahiptir ve kilo kontrol edebilme özelliği de buradan gelmektedir. %27 protein oranı ile de köpeğinizin kas yapısını desteklemeye ve kas kaybı yaşanmadan yağların eritilmesine yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde bulunan pirinç sayesinde köpeğinizin daha uzun süre tok kalmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM