counter for blogger
Proplan Puppy Chicken Rice Tavuklu Pirinçli Yavru Köpek Maması

 • DOLAR
  6,1863
  % 0,36
 • EURO
  7,1317
  % 0,23
 • ALTIN
  238,4602
  % -0,08
 • BIST
  94.496,80
  % -2,77
Proplan Puppy Chicken Rice Tavuklu Pirinçli Yavru Köpek Maması

Proplan Puppy Chicken Rice Tavuklu Pirinçli Yavru Köpek Maması

Proplan Puppy Chicken Rice Tavuklu Pirinçli Yavru Köpek Maması Hepimizin bildiği gibi köpekler artık günlük yaşantımızın birer parçası olmuşlardır. İnsanoğlunun geçmişine bile bakarsanız köpeklerin görebilirisiniz. Avcılık, güvenlik gibi çeşitli konularda bizlere yardımcı olmuşlardır. Hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası olmuşlardır artık. Özellikle de teknolojinin gelişmesi ve insanların bilinçlenmesiyle birlikte köpeklere olan saygı daha da artmıştır. İnsanları artık […]

Proplan Puppy Chicken Rice Tavuklu Pirinçli Yavru Köpek Maması

Hepimizin bildiği gibi köpekler artık günlük yaşantımızın birer parçası olmuşlardır. İnsanoğlunun geçmişine bile bakarsanız köpeklerin görebilirisiniz. Avcılık, güvenlik gibi çeşitli konularda bizlere yardımcı olmuşlardır. Hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası olmuşlardır artık. Özellikle de teknolojinin gelişmesi ve insanların bilinçlenmesiyle birlikte köpeklere olan saygı daha da artmıştır. İnsanları artık köpeklerin günlük yaşantıda ki yerini kabul etmişlerdir. Köpeğini oğlu gibi seven, köpeğine sıkı sıkıya bağlanmış insanlar da vardır günümüzde. Ayrıca köpek sahibi olmak yaşadığımız çağda oldukça etik, güzel, hoş gibi kavramları da beraberinde getirmiştir. Ancak köpek sahibi olmak her ne kadar oldukça modern bir davranış olarak kabul edilse de köpeklerimizi evcil hayvan olarak gördüğümüz andan itibaren bir takım sorumluluklar biniyor omuzlarımıza. Bu sorumluluklar köpeklerimiz hayatlarını devam ettirebilmeleri için oldukça önemli sorumluluklar. Elbette ki henüz kendi hayatını düzgün bir şekilde sürdüremeyen kendi kişisel bakımını bile yapamayan insanlar için zordur evcil hayvan sorumlulukları. Fakat işin biraz derinlere doğru baktığımız zaman aslında oldukça basit sorumluluklar olduklarına hak vereceksiniz. Bu sorumlulukların en başı ise beslenmedir. Köpeklerimiz hayatlarını devam ettirebilmek için beslenmeye ihtiyaç duyarlar her canlı gibi. Ancak iş sadece beslenme ile de bitmiyor. Doğru beslenme olmazsa köpeklerimiz için hayati sorunlar ortaya çıkabilir. Günümüzde birçok evcil hayvan sahibi köpeklerinin beslenme ihtiyacını karşılarken köpek mamasına başvuruyor.

Proplan Puppy Chicken Rice Tavuklu Pirinçli Yavru Köpek Maması adlı makalemizde köpeklerimiz sağlıkların için zehirli olan birkaç gıda maddesinden bahsedeceğiz.

 

Öncelikle şunu aklımızda tutmanın oldukça yararlı olduğunu düşünüyorum. Evcil hayvanımız olan köpeğin herhangi bir besin maddesini severek tüketmesi ya da bir köpek maması markasını severek tüketmesi köpeğimizin sağlığı açısından yararlı demek değildir. Firmalar ürünleri tercih edilsin diye köpek mamalarının içlerine köpeklerimizin sevdikleri tatlandırıcılardan koymaktadırlar. Bu konu hakkında dikkatli davranmakta fayda var.

 

Gelelim köpeklerimiz sağlığı için olumsuzluk teşkil eden gıda maddelerine. Bunlardan bir tanesi elma çekirdeğidir. Elma çekirdeği evcil hayvanımız yani köpeğimiz tarafında tüketildiği zaman içerisinden bulunan bir madde siyanür salgılayan doğal bir madde içermektedir.

Bu kimyasal köpeklerimizin kan dolaşımına olumsuz bir etkendir. Aldığımız köpek mamalarının içlerinde elma çekirdeği olmadığına dikkat edelim. Veya köpeklerimize tüketmeleri için elma verdiğimiz zaman çekirdeklerini ayıklayıp öyle verelim. Köpeklerimiz sağlığını olumsuz yönde etkileyen diğer bir besin maddesi de pişmiş kemiklerdir. Pişirilmiş kemikler köpekler tarafından halinde daha kolay yutulduğu için köpekler tarafında kolayca parçalanıp yutulmaktadır.

Proplan Puppy Chicken Rice Tavuklu Pirinçli Yavru Köpek Maması

Ancak köpeğimiz pişmiş kemikleri diğer kemiklerde olduğu gibi parçalayarak tüketmediği için köpeklerimizin boğazlarına takılma ihtimali diğer kemiklerden daha fazladır pişmiş kemikler. Pişmiş kemikleri köpek mamalarının içine doğrudan ya da dolaylı bir şekilde katılmazlar. Ancak ayrı olarak yani ayrı bir ambalajda köpekler için pişmiş kemikler satılmaktadır.

Bu ürünleri tercih etmemek köpeklerimizin sağlığı açısından daha yararlıdır. Köpeklerimizin sağlıklarını olumsuz etkileyen diğer bir besin maddesi ise haşlanmış mısırdır. Köpek mamalarının içine de doğrudan ya da dolaylı bir şekilde koyulan bu ürün köpeklerimizin sindirim sistemini olumsuz yönde etkiler. Mısır taneciklerinin içinde buluna kocan sindirim sistemi yollarında tıkanmalara neden olur. Şayet ki köpeğiniz haşlanmış mısır gıdasını tüketirse ve o gıda maddesi köpeğimizin vücudundan operatif bir şekilde çıkartılmazsa bu durum köpeğimizin ölümüne bile yol açabilir. Köpek maması alırken bu ve bunun gibi ufak ayrıntılar köpeklerimizin hayatlarını kurtarabilir. Umarım Proplan Puppy Chicken Rice Tavuklu Pirinçli Yavru Köpek Maması adlı makalemiz sizlere yardımcı olmuştur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM