counter for blogger
Tahılsız Köpek Maması- Köpek Mamaları Sitesi İstanbul

 • DOLAR
  6,1258
  % -0,30
 • EURO
  7,0675
  % -0,42
 • ALTIN
  237,1207
  % 0,35
 • BIST
  94.883,47
  % 0,41
Tahılsız Köpek Maması

Tahılsız Köpek Maması

  Tahılsız Köpek Maması Köpeklerin beslenmesi ile ilgili, piyasada birçok firma ve sayısız ürün seçeneği var. Yapılan araştırmalar eşliğinde, her geçen gün farklı içeriklerde, farklı özelliklerde piyasaya sürülen köpek mamaları, köpek sahiplerinin seçim yapmasını da büyük ölçüde zorlaştırıyor. Hangi köpek mamasının daha iyi olduğu, içeriğinde neler olduğu ve içeriğinin köpeğe ne derece faydalı olduğu, köpek […]

 

Tahılsız Köpek Maması

Köpeklerin beslenmesi ile ilgili, piyasada birçok firma ve sayısız ürün seçeneği var. Yapılan araştırmalar eşliğinde, her geçen gün farklı içeriklerde, farklı özelliklerde piyasaya sürülen köpek mamaları, köpek sahiplerinin seçim yapmasını da büyük ölçüde zorlaştırıyor. Hangi köpek mamasının daha iyi olduğu, içeriğinde neler olduğu ve içeriğinin köpeğe ne derece faydalı olduğu, köpek mamasının fiyatı, köpeğin yaşına, cinsine ve cinsiyetine göre hangi mamanın tercih edilmesi gerektiği, köpeğin ekstra alerji gibi bir sorunu varsa hangi mamanın kullanılması gerektiği gibi öyle çok soru çıkıyor ki köpek maması tercihi yaparken, doğal olarak köpek sahipleri karar vermekte zorlanırlarken, çoğu zamanda sahip oldukları köpeklerine uygun mamayı seçemiyor, köpeklerinin sağlıklı beslenememesine neden olabiliyorlar.

 

Köpek maması tercih edilirken akıllara takılan en net sorulardan bir tanesi de, seçilen köpek mamasının tahıllı mı, tahılsız mı tercih edileceği oluyor. İlk köpek maması olarak piyasaya 1860 yılında, dog cake adıyla sürülen ve neredeyse tamamı tahıl içerikli olan kuru mama oldu. O günlerden bugünlere, köpeklerle ilgili yapılan araştırmalar sonucunda, tahılsız mamalarda bir seçenek olarak köpek sahiplerinin karşısına çıktı. Her şeyden önce, köpeklerin doğal yapısının etobur olduğunu belirterek, tahıllı ve tahılsız mamaların farklarını ve özelliklerini anlatmaya başlayalım.

Tahıllı mamaların içeriğinde, mısır, yulaf, buğday gibi birçok tahılı barındırır. Tahıllar etobur beslenen köpeklerin biyolojisine çok da uygun mamalar değildirler. İçeriğinde yüksek oranda tahıl bulunan ve et oranı çok düşük olan bu mamalar, köpeklerde diyabet, diş rahatsızlıkları ve obezite gibi birçok soruna yol açabilir. Ayrıca tahıllı mamalar köpeklerde bazı alerjik durumlara ve böbrek rahatsızlıklarına da neden olabilir. Kalitesiz ve az miktarda protein kullanılan tahıllı köpek mamalarının karbonhidrat oranları çok fazladır ve içeriğinde birçok kimyasal ve katkı maddeli ürünler bulunmaktadır.

 

Tahılsız köpek mamaları ise köpeklerin biyolojisine, tahıllı mamalara göre çok daha fazla hitap eden ve ihtiyaçlarını karşılayabilen köpek mamalarıdır. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki et ile, etobur olan köpeklere kesinlikle çok daha fazla uygundur. Tahıllı köpek mamalarında et yan ürünleri kullanılırken, tahılsız köpek mamalarında gerçek et ürünleri kullanılır. Karbonhidrat oranı çok düşük olan tahılsız köpek maması, kimyasal ve katkı ürünleri bulunmamakta ve alerji riski olmamaktadır. Köpeklerin sindirim sistemine uygun olarak hazırlanmış olan tahılsız köpek mamaları, kaliteli ve yüksek oranda protein içerirler. Tahılsız köpek maması kullanan köpeklerde alerji sorunları yaşanmazken, diş sağlığının korunması sağlanır. Tahılsız mama kullanan köpekler, daha az mama tüketip, daha fazla enerji kazanırlar. Bazı mamalar az tahıllı köpek mamaları olarak adlandırılırlar ve bu mamalarda bulunan tahıl tek tiptir. Bu mamalarda da çok az oranda tahıl, yüksek oranda et bulunur.

 

Tahıllı köpek mamaları ile tahılsız köpek mamalarının aralarında ki farkı öğrenen köpek sahiplerini tercihi tabi ki de tahılsız ya da az tahıllı mamalardan yana olacaktır.

Eğer tahıllı köpek maması kullanılıyorsa ve tahılsız köpek mamasına geçilecekse, bu geçiş direk yapılmamalıdır. Köpeğin tahıllı mamaya alıştırılan sindirim sisteminin, geçiş sürecinde sindirim sorunları yaşatmaması için, bu değişiklik yavaş yavaş yapılmalıdır. İlk evrede tahıllı köpek maması ile tahılsız köpek maması birbirine karıştırılarak, köpeğin beslenmesi sağlanmalı, daha sonraki aşamalarda ise tahılsız köpek mamasının oranı artırılarak, en sonunda tahıllı köpek maması tamamen kesilmelidir. Tahılsız köpek mamalarının yavru köpekler, yetişkin köpekler ve yaşlı köpekler için üretilen çeşitlerini de, hemen hemen her markada bulmak mümkündür.

Tahılsız Köpek Maması

Tahılsız köpek mamalarının fiyatları, tahıllı köpek mamalarına oranla daha fazladır. Ancak tahıllı köpek mamalarının zararlarını düşünerek, kesinlikle tahılsız köpek mamasının kullanılması gerekmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM