counter for blogger
Yaşlı Köpek Maması- Köpek Mamaları Sitesi İstanbul

 • DOLAR
  6,1258
  % -0,30
 • EURO
  7,0675
  % -0,42
 • ALTIN
  237,1207
  % 0,35
 • BIST
  94.883,47
  % 0,41
Yaşlı Köpek Maması

Yaşlı Köpek Maması

Yaşlı Köpek Maması Yaşlı Köpek Maması Sadık dostunuzun artık yaşlandığını düşünüyorsanız, verdiği bazı belirtileri değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü köpeğiniz artık yaşlılık sürecine girdiyse, bakımını daha özenli yapmalı, daha farklı beslemelisiniz. Köpeğinizin hareketlerinde oluşan ağırlık, fiziksel aktivitelerinde meydana gelen düşüş, özellikle koyu renkli köpeklerde ağaran tüy rengi gibi bir takım belirtiler, köpeğinizin yaşlanma belirtileri olarak karşınıza çıkacaktır. […]

Yaşlı Köpek Maması

Yaşlı Köpek Maması

Sadık dostunuzun artık yaşlandığını düşünüyorsanız, verdiği bazı belirtileri değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü köpeğiniz artık yaşlılık sürecine girdiyse, bakımını daha özenli yapmalı, daha farklı beslemelisiniz. Köpeğinizin hareketlerinde oluşan ağırlık, fiziksel aktivitelerinde meydana gelen düşüş, özellikle koyu renkli köpeklerde ağaran tüy rengi gibi bir takım belirtiler, köpeğinizin yaşlanma belirtileri olarak karşınıza çıkacaktır. Bazı köpekler yaşlılık sürecinde çok fazla uykuya düşerler ve sürekli uyuma ihtiyacı duyarlar. Bazı köpekler için ise durum tam tersidir. Uykusuzluk çeken ve derin uykuya geçemeyen köpekler, huysuzluk gösterip, sinirli bir tavır takınırlar.

 

Eğer köpeğinizde oluşan bu tarz değişiklikler söz konusu ise, köpeğinizi veteriner hekiminize götürmeli ve durumunu değerlendirmelisiniz. Yaşlılıkla beraber köpeğinizde oluşabilecek sağlık sorunlarının da ortaya çıkacağı veteriner randevunuzda, köpeğinizin var olan durumu ile ilgili bazı önlemler almak zorunda kalabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre genel olarak köpeklerin yaşam süreleri köpeğin cinsine göre değişim gösterme durumu olsa da, ortalama olarak 13 yıldır. Yaşlı köpeğinize bu süreçte uygulayacağınız bakım ve gösterdiğiniz ilgi, köpeğinizin yaşam süresinin uzamasını sağlayacaktır. Yaşlılık sürecinde veteriner kontrolleri aksatılmayan, yaşlılık hastalıklarıyla ilgili gerekli önlemler alınan ve beslenmesine azami özen gösterilen yaşlı köpeklerin, ömürlerinin uzayacağı ve yaşlılık sürecini çok daha konfor içinde geçireceği bir gerçektir. Anlaşıldığı üzere, bu durumdaki köpeklerin, beslenme düzenlerinin yeniden oluşturulması, yaşlı köpeğin yeni ortaya çıkan besin ihtiyaçlarına göre veteriner kontrolünde yeni bir beslenme programının oluşturulması gerekmektedir.

 

Yaşlanan köpeğiniz için dengeli ve sağlıklı bir düzen oluşturmalısınız. Yaşlılıkla beraber hareketleri ve fiziksel aktiviteleri azalan, sürekli uyuyan köpeğinizi, her şeyden önce obeziteden korumalı, aşırı kilo alımını engellemelisiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, yaşlı köpek maması ile yaşlı köpeğinizin günlük yemeğini daha aza indirgemek olacaktır. Eğer köpeğinizde yaşlılıkla beraber, kilo kaybı gözlemliyorsanız, yeni beslenme düzeni için, kesinlikle veteriner hekiminizden bilgi almalı, en uygun programı uygulamalısınız. Ayrıca hareketsiz yaşamına rağmen köpeğinizde oluşan kilo kaybı, köpeğinizin yaşlılığa bağlı kalp rahatsızlıkları ya da diş sorunları olduğunun göstergesi olabilir. Yaşlanan köpeklerin beslenme programında, her öğün mutlaka uygun miktarda yağ ve protein içeren, kaliteli mamalar bulundurmalısınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta, kullanacağınız köpek mamasında bulunan protein ve yağ miktarının, kesinlikle veteriner hekiminizin önerdiği orandan fazla ya da az olmamasıdır. Yaşlı köpeklerde oluşabilen en yaygın sağlık sorunu, böbrekler ile ilgilidir. Bu durumdan köpeğinizin fazla etkilenmemesi için yapacağınız değişiklik, köpeğinizin protein ve fosfor alımını ona uygun bir şekilde düzenlemeniz olacaktır. Yaşlanmayla beraber, hareketsizliğe bağlı olarak, yaşlı köpeğinizde kabızlık sorunu görülebilir ki, buda köpeğinizi sıkıntılı bir döneme sokacaktır. Köpeğinizde oluşan kabızlık sorunu varsa, kullandığınız mamanın içeriğinde, lifli gıdaların olmasına özen göstermeli ve köpeğinizin rahatlamasını sağlamalısınız.

 

Yaşlanma ile beraber, köpeğinizde bazı vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilir. Oluşan vitamin ve mineral eksiklikleri, köpeğinizde bazı fonksiyonel bozukluklara yol açabilir. Fazla alınan vitamin ve mineraller ise köpeğiniz için daha farklı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, yine veterinerinizin önerileri doğrultusunda, köpeğinizin günlük yaşam biçimi ve aktiviteleri göz önüne alınmak suretiyle, belirlenecek vitamin ve mineral ihtiyaçlarına göre mama seçimi yapmalı ve kesinlikle alınması gereken miktarlara çok dikkat etmelisiniz.

Yaşlı Köpek Maması

Bu süreçte köpeğinizin öğünlerde yediği yemek miktarını azaltırken, öğün sayısını artırmalı ve ara hafif atıştırmalıklara yer vermelisiniz. Her canlı için, her yaşta önemli olan su tüketimi, yaşlı köpekler içinde önemli bir ayrıntı olduğundan, köpeğinizin bol su tüketmesini sağlamalı ve sürekli su içmesini desteklemelisiniz. Kullanacağınız kaliteli ve köpeğinizin günlük ihtiyaçlarına göre hazırlanan mamaları tercih etmeli, yaşlılık sürecinde, sadık dostunuza elinizden geldiğince iyi bakmalısınız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM