counter for blogger
Yavru Köpek Maması Hazırlama- Köpek Mamaları Sitesi İstanbul

 • DOLAR
  6,0007
  % 0,22
 • EURO
  6,9564
  % 0,56
 • ALTIN
  232,6198
  % 0,20
 • BIST
  98.160,73
  % -0,38
Yavru Köpek Maması

Yavru Köpek Maması

  Yavru Köpek Maması Eğer yavru bir köpeğiniz varsa, sorumluluklarınız daha da artmış demektir. Yavru köpeklerin bakım hissettirmeniz gerekir, beslenmesi çok özen ister ve yavru köpeklere tüm ilgi ve şefkatinizi hissettirmeniz gerekir. Yavru köpekler her anlamda, ciddi itina isterler ama bunun yanında tüm sevimlilikleri ve sempatileriyle de sizi kendilerinin müptelası etmeyi başarırlar. Her türlü bakımları […]

 

Yavru Köpek Maması

Eğer yavru bir köpeğiniz varsa, sorumluluklarınız daha da artmış demektir. Yavru köpeklerin bakım hissettirmeniz gerekir, beslenmesi çok özen ister ve yavru köpeklere tüm ilgi ve şefkatinizi hissettirmeniz gerekir. Yavru köpekler her anlamda, ciddi itina isterler ama bunun yanında tüm sevimlilikleri ve sempatileriyle de sizi kendilerinin müptelası etmeyi başarırlar.

Her türlü bakımları özen isteyen yavru köpeklerin, beslenmesi de büyük ciddiyet isteyen bir sorumluluktur. Yavru köpeklerin, bebeklik dönemlerindeki beslenme şekilleri, tüm hayatlarını etkiler. Kas, eklem, iskelet yapılarının ne düzeyde geliştiği, yavru köpeklerin doğru beslenmesiyle yakından ilgilidir. Sindirim sistemlerinin olması gerektiği gibi bir gelişim göstermesi, diş sağlıkları gibi daha birçok önemli gelişim aşamalarının hepsi yavru köpeklerin beslenmeleriyle ilgilidir. Bebeklik döneminden itibaren sağlıklı ve düzenli beslenen, biyolojilerine uygun bir beslenme modeli seçilen köpekler daha huzurlu olurlar ve daha uzun yaşarlar. Ayrıca yavru köpeklerin henüz tam anlamıyla gelişmemiş olan bağışıklık sistemleri nedeniyle, çok hastalanmaları söz konusu olduğundan, yavru köpeklerin beslenmesi bu anlamda da önemlidir. Yani yavru köpeklerin bakım ve beslenmeleri, yetişkin köpeklerle karşılaştırıldığında, çok daha zordur.

Yavru köpeğiniz ile ilgili sürekli iletişim halinde olmanız gereken veteriner hekiminizle, köpeğinizin beslenmesi konusunu, detaylı bir görüşmeyle sonuca bağlamalı ve köpeğinizin beslenmesinin tüm ayrıntılarını tamamen öğrenmelisiniz. Veteriner hekiminizle vereceğiniz en önemli ve köpeğinizi doğrudan etkileyecek olan karar, yavru köpeğiniz için kullanacağınız mamanın markası ve türü olacaktır. Kuru mama ile beslenmesine başlayacağınız yavru köpeğinize, ev yemeklerini tattırmamanız, kuru mamanın tadına daha kolay alışmalarını sağlamak için önemlidir. Ev yemeklerinin tadını alan köpekler, kuru köpek mamasını reddedilirler. Ayrıca ev yemekleriyle beslenmesi sağlanan köpekler, ihtiyaçları olan vitamin ve minareleri olması gerektiği gibi alamadıklarından, birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabilirler.

Bu nedenle de yavru köpeğinizi kesinlikle ev yemekleriyle değil, onların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış, profesyonel mamalarla beslemelisiniz. Kuru mama ile beslenecek olan yavru köpeğinizin, su ihtiyacını göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kuru mamalar su yönünden zayıf mamalardır ve köpeğinizin su ihtiyacını karşılamayacaklardır. Yavru bir köpeğin besin ihtiyaçları, yetişkin köpeklere göre büyük farklılıklar gösterecektir. Bu nedenle seçeceğiniz köpek mamasının, yavru köpekler için üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Yavru köpeklerin kas ve kemik gelişi için hayati önem taşıyan protein, fosfor ve kalsiyumun alacağınız köpek mamasında bulunan oranlarının, yavru köpeğinizin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olmasına azami düzeyde özen göstermelisiniz.

Yavru köpeğiniz kuru mamayı verdiğinizde, mamasını su ile yumuşatmanız, daha kolay yemesini ve mamasının daha lezzetli bir hale gelmesini sağlamış olacaktır. Ayrıca mamasını ıslatılmış olarak yiyen köpeğinizin bazı sindirim sorunlarını yaşaması da böylece engellenmiş olacaktır. 2-3 aylık olan yavru köpeğinizin mamasını kesinlikle süt ile ıslatmamalısınız. Çünkü köpeklerin birçoğunun süte karşı alerjileri vardır ve ilerleyen dönemlerde de köpeklerin süt tüketmesi, bazı sindirim sorunlarına yol açar.

Yavru Köpek Maması

Yavru köpeğinizin fazla kalori almasına engel olmalı ve kilosunu yakından takip etmelisiniz. Yavru köpeğinizin, yetişkinlik döneminde de olumsuz olarak etkileneceği ve ömrünün kısalmasına neden olabilecek fazla kilolara, engel olmalı, beslenmesini ona göre düzenlemelisiniz. Yavru köpekler, yemeleri gereken günlük mamalarını, bir öğünde tüketemezler. Bu nedenle, köpeğinizin günlük ihtiyaçlarını karşılaması için, yemesi gereken günlük miktarı, birkaç öğüne bölmeli ve o miktarı tüketmesini sağlamalısınız. Her köpek her mamayı sevecek diye bir kural yoktur. Köpeğiniz denediğiniz mamayı sevmediyse, içeriği aynı, lezzeti farklı bir mama ile değiştirmeniz mantıklı olabilir. Önemli olan köpeğiniz için kullandığınız köpek mamasının, köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılaması ve ona yetmesidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM