counter for blogger
Köpek Maması Neden Önemlidir?- Köpek Mamaları Sitesi İstanbul

 • DOLAR
  6,0571
  % 0,18
 • EURO
  6,9768
  % 0,47
 • ALTIN
  233,2364
  % 0,02
 • BIST
  97.187,87
  % -0,99
Köpek Maması Neden Önemlidir?

Köpek Maması Neden Önemlidir?

Köpek Maması Neden Önemlidir? Köpekler insanların en yakın dostlarıdır. Yüzyıllardan beri köpekler evlerimizi, hayvanlarımızı, mallarımızı korumuş, bekçilik ve çobanlık yapmış, her zaman yanımızda olmuşlardır. Gelişen şehir yaşamı bu sefer köpekleri bahçelerden evimizin içine sokmuş, köpekler iş için yardımcı olmaktan çok can yoldaşına dönüşmüşlerdir. Ancak her türlü evcil hayvanda olduğu gibi köpekler de sahiplerinden bol miktarda […]

Köpek Maması Neden Önemlidir?

Köpekler insanların en yakın dostlarıdır. Yüzyıllardan beri köpekler evlerimizi, hayvanlarımızı, mallarımızı korumuş, bekçilik ve çobanlık yapmış, her zaman yanımızda olmuşlardır. Gelişen şehir yaşamı bu sefer köpekleri bahçelerden evimizin içine sokmuş, köpekler iş için yardımcı olmaktan çok can yoldaşına dönüşmüşlerdir. Ancak her türlü evcil hayvanda olduğu gibi köpekler de sahiplerinden bol miktarda ilgi ve bakım beklerler. Doğru gıdalarla beslenen, aşıları ve doktor kontrolleri zamanında yapıla, yeterli egzersiz yapan ve sevgi dolu bir ailede yaşayan bir köpeğin uzun yıllar sağlıklı olarak yaşamaması için hiçbir sebep yoktur.

Bu aşamada önemli bir soru çıkıyor ortaya: Köpek maması neden önemlidir? Bu konuyu başlıklar halinde incelememiz daha doğru olacaktır. Yazının bundan sonraki bölümünde köpek beslenmesinde mamanın önemini ve doğru mama seçme koşullarını bulacaksınız.

*Öncelikle bir köpek sütten kesildiği günden itibaren ırk özelliklerine, gelişimine ve büyüklüğüne uygun bir yavru köpek maması ile beslenmelidir. Böylece köpeğinizin bağışıklık sistemi dengelenecek, ileride karşılaşması muhtemel hastalıklardan korunabileceklerdir. Bu yüzden köpeğinize sütten kesilir kesilmez uygun yavru köpek maması vermeye başlamalısınız.

*Köpeğinizin kemik ve diş gelişiminin iyi olabilmesi için kaliteli bir mama yemesi gerekmektedir.

*Köpeğiniz sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmalıdır. Bu yüzden köpeğinizi ilk andan itibaren uygun bir köpek mamasıyla beslemelisiniz. Yiyecekler köpeklerin sindirim sisteminde uzun kaldıkları için köpeğinizin yaşına göre mama verme sıklığını da düzenlemelisiniz. Örneğin yavru bir köpek günde üç veya dört kere beslenirken on iki aylıktan büyük bir köpek günde iki kez beslenebilir, on beşinci aydan itibaren ise tek öğün beslenmek köpeğiniz için yeterli olacaktır.

*Köpeğinizin mama kabının yanında sürekli olarak taze ve temiz su dolu bir su kabı da bulundurmanız önemlidir. Çünkü özellikle kuru mama yiyen köpekler sık sık su içme ihtiyacı duyarlar.

*Köpeğinizi sürekli olarak kaliteli bir kuru mamayla beslemenin bir diğer faydası da köpeğinizin ilerleyen yaşlarında kemik ağrıları çekmesinin önüne geçecektir. Köpeğinizin siyatik gibi hastalıklara yakalanmaması için de yeterli vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş bir mamayı kullanmalısınız.

*Özellikle iri ırklarda köpeğinizin sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmesi için cinsine ve büyüklüğüne uygun bir kaliteli mama tercih etmelisiniz. İri ırk köpekler beslenmelerine dikkat edilmezse yaşlılıklarında ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.

*Köpeğinizin beslenmesinde en iyi tercih kaliteli bir kuru mama tercih etmektir. Yumuşak besinlerle veya ev yemeklerinin artıklarıyla beslenen köpekler de diş taşları oluşabilir, ağız kokusu, diş renginde koyulaşmalar, dişeti enfeksiyonları ve diş çürükleriyle diş kaybı da yaşanması olasıdır. Ayrıca ağıda oluşan enfeksiyonlar böbrekler ve kalp kapakçıklarında sorunlara yol açabilir.

*Köpeğinizi asla sizin yediğiniz yemeklerle veya yemek artıklarıyla beslememelisiniz. köpeğinizin sağlıklı bir ömür geçirmesi sizin ona nasıl baktığınızla ilgilidir. Ev yemeklerindeki yağlar, baharatlar ve tuz köpeğinizin bağırsak ve sindirim sistemlerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Köpek Maması Neden Önemlidir?

*Köpeğinize kemikli tavuk ve pirzola gibi ince kemikler içeren gıdalar vermemelisiniz. Bu kemikler kolayca kırılarak gırtlağa, yemek borusuna, hatta bağırsaklara bile saplanabilir. Bu durum tehlikeli hastalıklara yol açabileceği gibi köpeğiniz ölümüne de yol açabilir. Köpeğiniz için en doğru beslenme şekli yaşına, ırkına, boyutuna ve yeme alışkanlıklarına uygun bir köpek maması ile beslemektir.

Böylece sağlıklı, uzun ömürlü ve neşeli olan köpeğinizle hayatınızı uzun yıllar paylaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM