counter for blogger
Köpek Tıraşı - İstanbul Ucuz Köpek Maması Sitesi

pet heir
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Köpek Tıraşı

Köpek Tıraşı

Köpek Tıraşı Köpeğin tüylerini tıraş edilerek cilt kanserinden, davranış değişikliğine kadar pek çok soruna sebep olunduğu maalesef bazı köpek sahipleri tarafından bilinmemektedir. Köpek tıraşı köpek sahiplerinin en çok hassas olduğu konulardan bir tanesidir. Tüy tıraşının köpekler de cilt kanserlerine neden olmaktadır hatta bu cilt kanseri köpeğinizi sizden de alabilmektedir. Nasıl kendimiz hasta olunca doktora gidiyor […]

Köpek Tıraşı

Köpeğin tüylerini tıraş edilerek cilt kanserinden, davranış değişikliğine kadar pek çok soruna sebep olunduğu maalesef bazı köpek sahipleri tarafından bilinmemektedir. Köpek tıraşı köpek sahiplerinin en çok hassas olduğu konulardan bir tanesidir. Tüy tıraşının köpekler de cilt kanserlerine neden olmaktadır hatta bu cilt kanseri köpeğinizi sizden de alabilmektedir. Nasıl kendimiz hasta olunca doktora gidiyor isek köpeğimizi de veterinere götürmemiz gerekmektedir ancak; veterinerlik mesleğinin önceliği hayvanın fiziksek olarak ve psikolojik olarak sağlığı ile ilgilenmekte olan ve alanın da yeterli bilgiye sahip olan veterinerler olduğu gibi, yeterli bilgiye sahip olmayıp hayvanların sağlığından çok para kazanmayı hedefleyen veterinerler de bulunmaktadır. Havaların güzel olduğu zaman pek çok köpek sahibi yanlış bilgilere sahip olarak veya evlerinin kirlenmesinden rahatsız oldukları için köpeklerini tıraş ettirecek veya edeceklerdir.

Köpeklerin tüylerinin tıraş edilmesine neden olan çok sayı da doğru bilinen yanlış uygulamalar yapılmaktadır. Amerika ve Avrupa’daki Veteriner Fakülteleri ve ASPCA ( Amerika Hayvanlara İşkenceyi Önleme Topluluğu) hayvanların tıraş edilmesinin hayvanların fiziksel ve psikolojik sağlığına ciddi anlam da zarar verdiğini tüm halka duyurmaya çalışmışlardır bu konu da pek de başarılı olamamışlardır. Köpeklerin tüyler için önemini ve tıraş yapmanın sonucun da neler olacağını araştırmak hem sizin hem de köpeğiniz için faydalı olacaktır. ASPCA, Başkan Yardımcısı Dr. Louise Murray, internet sitesin de; köpeklerin tüylerini evlerdeki ısı koruma sistemine benzeterek şu açıklamayı yapıyor. “ Evinizdeki izolasyon kışın evinizi çok soğumaktan, yazın ise aşırı ısınmaktan korur. Köpeğinizin tüyleri de aynı işlemi görür.’’ Çok doğru bir benzetme olmuş. Köpeğimizi tıraş etmek güneşin zararlı etkilerine maruz bırakır.

Köpek Tıraşı

Bizler nasıl güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürüyor isek köpeklerin de güneş kremi tüyleri niteliğindedir. Yazın tüylerin tıraş edilmesi, denizden çıkıp güneşin altın da tüm gün boyunca korumasız olarak bronzlaşmamız ile aynı değere sahiptir. Tüyleri tıraş edilen köpek ve kediler de kötü UV ışınlarına maruz kalma sebebi ile, cilt kanseri başta olmak üzere kanser riski artmakta ve başka hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Tüylerin tıraş edilmesi köpek ve kedilerin ciltlerin de güneş yanıklarının oluşmasına neden olmaktadır ve ayrıyeten vücudun doğal ısı durumu değiştiği için vücudun ısısını düşürememesine ve güneş çarpmasına neden olur. Tüylerin ve cildin yapısını bozar, tüy dökülmesine neden olur. Kedi ve köpeklerin tıraş edilmesi onların daha az miktar da tüy dökmesini sağlamaz, sadece boyları kısalmış olan tüyler gözümüze daha az gözükür. Nasıl saçımızı düzleştirince saçımız daha az gözüküyor ise bu durum da öyledir.

Ancak tüy temizlemekten yorulmanız durumunda ve sevilmediği için alınan kararlar, biz müddet sonra katlanarak daha fazla tüy temizlemenize neden olabilmektedir. Tabi ki de bazı durumlar da köpekler tıraş edilmelidir. Bu durumlar; Köpeğin vücudu taranarak açılamayacak durum da olduğunda veya bit pire matleriyle dolduğunda, köpeğin temizlenebilmesi için tüyler tıraş edilir. Buradaki tıraş edilmesinin amacı pire, kene, mantar gibi zararlı parazit ve bakterilerden köpeğin vücudunun arındırılması ve sağlıklı tüylerin çıkmasını sağlamak içindir. Bazı cilt hastalıklarının tedavi sürecin de tüyler tıraş edilir. Alerjilerden, yaralanmalardan ve diğer hastalıklar nedeni ile ciltte açık yaralar var ise, bölüm hijyenik nedenlerden dolayı tıraş edilerek, mikroplardan korunması amaçlanır. Ameliyatlarda köpeğin ya da kedinin ameliyat olacağı alan yine hijyenik nedenlerden dolayı da bölgesel olarak tıraş edilir. Tıraş ederken veya ettirirken bu bilgileri göz önün de bulundurmak da fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM