counter for blogger
Profesyonel Köpek Mamaları- Köpek Mamaları Sitesi İstanbul

 • DOLAR
  6,0512
  % 1,87
 • EURO
  6,9675
  % 1,23
 • ALTIN
  231,9374
  % 0,27
 • BIST
  97.779,77
  % -0,77
Profesyonel Köpek Mamaları

Profesyonel Köpek Mamaları

Profesyonel Köpek Mamaları     Beslediğiniz köpeğinin sağlığı elbette sizin için çok önemli bir durum. Köpeğinizi beslerken dikkat etmeniz, özen göstermeniz gereken ve köpeğinizin sağlığını ve gelişimini doğrudan etkileyen birçok faktör söz konusu. Köpeğiniz için beslenme bu kadar önemliyken, aklınızda bazı cevapsız sorularında oluşması gayet doğal bir sonuç. Köpeğinizin nasıl beslenmesi gerektiği, nelere ihtiyaç duyduğu, beslenmesinde […]

Profesyonel Köpek Mamaları

 

  Beslediğiniz köpeğinin sağlığı elbette sizin için çok önemli bir durum. Köpeğinizi beslerken dikkat etmeniz, özen göstermeniz gereken ve köpeğinizin sağlığını ve gelişimini doğrudan etkileyen birçok faktör söz konusu. Köpeğiniz için beslenme bu kadar önemliyken, aklınızda bazı cevapsız sorularında oluşması gayet doğal bir sonuç. Köpeğinizin nasıl beslenmesi gerektiği, nelere ihtiyaç duyduğu, beslenmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiği, köpeğinizin cinsine, yaşına ve cinsiyetine ya da özel olan bir durumuna göre nasıl daha sağlıklı beslenmesi gerektiği gibi birçok detay aklınızın karışmasına, zor karar vermenize neden olabilecek ölçüde karışık bir durum. Köpeğinizin beslenmesi ile ilgili tüm detayları ve sorularınızı, köpeğinizi takip eden veteriner hekimle paylaşmanız ve beslenme düzenine onunla beraber karar vermeniz, hem sizi rahatlatacak, hem de köpeğinizin doğru beslenmesi adına alınabilecek en doğru karar olacaktır.

 

Öncelikle köpeğinizin evde sizin hazırladığınız yiyeceklerle mi yoksa profesyonelce hazırlanan köpek mamalarıyla mı beslenmesine karar vermelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ayrıntı, tabi ki köpeğinizin hangi besinlere ne kadar ihtiyaç duyduğudur. Köpeğinizin tüm ihtiyaçlarını evde sizin hazırladığınız yemeklerle karşılamanız biraz zor gibi görünür. Çünkü ihtiyaç duyulan besin değerlerini vermeniz gerektiği gibi hazırlamanız pek mümkün değildir. Ayrıca sizin içinde sürekli bir hazırlık içinde olmak daha yorucu olabilir. Uzmanlar tarafından önerilen, köpeklerin tüm ihtiyaçlarına göre ayarlanmış profesyonel köpek mamaları ile beslenmelerinin daha doğru bir karar olduğu yönündedir. Sonuçta işin uzmanları kişilerce yapılan birçok araştırmanın ardından, köpeklerin türlü özelliklerine göre, besin değerlerinin günlük alınması gereken oranlarda hazırlanan hazır köpek mamaları, köpeğinizin sağlıklı gelişimi ve düzenli beslenmesi için çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca hazır mamalar sizin de hazırlamada sağladığı kolaylıklar nedeniyle, daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

 

Köpeğiniz için hazır mama kullanma kararı almanız durumunda ise hangi marka köpek mamasının, hangi türünü kullanacağınız sorusu karşınıza çıkacak. Piyasada birçok marka köpek maması ve her markanın çeşit çeşit köpek maması bulunuyor. Burada en önem vermeniz gereken konu, köpeğinize en uygun köpek mamasını seçmeniz olacaktır. Köpek mamaları her yaştaki köpeğin farklı ihtiyaçları düşünülerek hazırlanan, yavru köpek mamaları, yetişkin köpek mamaları ve yaşlı köpek mamaları olarak hazırlanırlar. Bunun dışında piyasada bulunan mamalar arasında, yaş mama ve kuru mama olarak farklı seçenekler vardır. Yaş mamaların üretim süreci çok daha farklı ve uzun bir işleme dayanır. İçeri daha çok et yan ürünlerinden oluşan yaş mamalar aslında çok kaliteli değildir. Kuru mamalar ise, köpeklerin sağlığını daha çok koruyan, içeriği köpeklere daha çok hitap eden ve uzmanlar tarafından önerilen mamalardır. Ancak kuru mama ile beslenen köpekler su ihtiyacını tam karşılayamadığından, köpeğinize su takviyesini aksatmadan yapmanız gerekmektedir. Köpeğinize mama seçerken karar vermeniz gereken bir konuda, tahıllı ve tahılsız mamalar olacaktır. Tahıllı mamalar önerilen mamalar değildir. İçeriğinde yoğun olarak tahıl bulunan bu mamalar, bazı tahıllara alerjisi olan köpekler için risk oluştururlar. Ayrıca tahıllı mamalar, etobur olan köpeklerin ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Tahıllı köpek mamaları ise yüksek oranda protein, yani et içeren, köpeğinize daha faydalı mamalardır.

Profesyonel Köpek Mamaları

Eğer köpeğinizin bir rahatsızlığı ya da alerjisi varsa, kullanacağınız mamayı, kesinlikle veteriner hekiminizin tavsiyesi ile almalı ve veteriner hekiminizin bilgisi dışında asla bırakmamalısınız. Bu tür özel köpek mamalarını veteriner hekiminiz önermeden kesinlikle kullanmamalısınız. Çünkü bu tür mamalar sağlıklı bir köpek için yetersiz besin değerlerine sahiptir ve bu mamalarla yeterli düzeyde beslenemeyen köpeğiniz, iler ki dönemlerde sağlık problemleri yaşayabilir. Mama alırken kesinlikle açık mamaları tercih etmemeli ve aldığınız mamanın son kullanma tarihini kontrol etmeniz son derece önemlidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM