counter for blogger
Purina Dog Chow Kuzu Etli Yavru Kuru Köpek Maması

pet heir
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Purina Dog Chow Kuzu Etli Yavru Kuru Köpek Maması

Purina Dog Chow Kuzu Etli Yavru Kuru Köpek Maması

Purina Dog Chow Kuzu Etli Yavru Kuru Köpek Maması Purina dog chow kuzu etli yavru kuru köpek maması adlı yazımızda sizlere köpeklerimizin nasıl beslenmeleri gerektiğini kedi köpek maması alırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalardan bahsedeceğiz. Öncelikle köpeklerimiz için doğru beslenme nedir ve nasıl olmalıdır sorularına yanıt arayalım. Köpekler bildiğiniz gibi etobur hayvanlardır. Ancak bu […]

Purina Dog Chow Kuzu Etli Yavru Kuru Köpek Maması

Purina dog chow kuzu etli yavru kuru köpek maması adlı yazımızda sizlere köpeklerimizin nasıl beslenmeleri gerektiğini kedi köpek maması alırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalardan bahsedeceğiz. Öncelikle köpeklerimiz için doğru beslenme nedir ve nasıl olmalıdır sorularına yanıt arayalım. Köpekler bildiğiniz gibi etobur hayvanlardır. Ancak bu durum köpeklerimizin sadece et ile beslenmesi anlamına gelmez. Köpeklerimizin dengeli beslenmeleri ve sağlıklı yetişebilmeleri için karbonhidrat, protein, mineraller (fosfor, kalsiyum gibi) ve vitaminler gibi olmazsa olmaz gıda maddeleri sadece et ile beslenmekle köpeklerimizin vücutlarına giremezler. Köpeklerimizin geçmişine baktığımız zaman da bu durum aynıdır. Köpeklerimizin ataları olan kurtlar bu soruna oldukça zekice bir çözüm getirmişler. Kurtlar avlanırken genelde otçul hayvanları yakalarlar. Yakalamış olduğu hayvanların derisi, eti, iç organları gibi etlerin dışında otçul hayvanın tükettiği besin maddelerini de beraberinde tüketmiş olurlar. Bu nedenle vitamin, mineral, protein gibi olmazsa olmaz gıda maddelerini de tüketmiş oluyorlar. Evde beslenen köpeklerin yani evcil hayvanların tükettikleri besinler ilk önce sağlıklı daha sonra da lezzetli ve çok içerikli olmalıdır. Evcil hayvanımız yani köpeklerimizin günlük menülerinde beş temel gıda maddesi mutlaka bulunmalıdır. Bu maddeleri sayacak olursak; yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve de minerallerdir. Bu bileşenlerden herhangi birinin göz arda edilmesi köpeğimizin sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirebilmesini olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Karbonhidratlar, pirinç, buğday, ekmek, patates, makarna gibi ürünler içerilerinde yağ oldukça az bir et de içeriyordur. Şayet ki köpeğinizi yağsız et ile besliyorsanız etin üstüne biraz da olsa bitkisel yağ katmanızda fayda var. Vitaminler ve mineraller sağlıklı ya da sağlıksız, genç ya da yaşlı bütün köpekler için oldukça önemlidir. Köpeklerimizin bu besinleri almasına özen göstermekte fayda var. Dana eti, sığır eti, at etinin kas kısmı, tavuk, deniz balığı, böbrek, karaciğer, işkembe (az sayıda olursa daha iyi olur) kalp gibi ürünlerle de köpeklerinizi besleyebilirsiniz. Ancak bu gıda maddelerinin tüketimi köpekleriniz tarafında haftada sadece bir kere tüketilirse köpeklerinizin sağlığı açısından daha yararlı olacaktır. Ayrıca verdiğiniz etlerin pişmiş olmasına da dikkat etmekte fayda vardır.

Purina Dog Chow Kuzu Etli Yavru Kuru Köpek Maması

Çünkü köpeğinizi hem et aracılığıyla bulaşan hastalıklardan korumuş olursunuz hem de pişmiş et köpeklerimizin sindirim sisteminin bir parçası olan mide de sindirim çok daha kolay olur. Domuz eti kesinlikle köpeklerimize vermememiz gereken bir et türüdür. Aujeszky gibi köpekler için çok tehlikeli olan bir hastalık ve de Toksoplazma enfeksiyonundan da köpeklerimizi korumuş oluruz. Onun yerine balık ve de tavuk gibi et ürünleri verebilirsiniz köpeklerinize tüketmeleri için. Ancak onların da taze olmasına dikkat edin ve de haftada sadece bir gün et ve tavuk tüketmelerine izin verin.

Köpeklerinize vücudun bütün ihtiyaçlarını karşılamak için etin yanında sebze ve meyve de vermelisiniz. Sebzeleri pişirerek ya da haşlayarak verirseniz köpeklerimiz için daha iyi olur. Çünkü köpeklerimiz besinlerini tüketirlerken neredeyse hiç çiğnemeyerek tüketirler. Bu nedenden ötürü haşlanmış sebzeler köpeklerimizin midelerinde daha kolay sindirime uğrar. Bu yüzden sebzeleri haşlanmış ya da rendelenmiş verin. Köpeğinize haşlanmış ya da rendelenmiş sebze verirken köpeklerimizin yağ ihtiyacını karşılamak için de bir iki kahve kaşığı yağ gezdirirseniz sebzelerin üzerinde daha besleyici bir ürün ortaya çıkar. Özellikle rendelenmiş havuç köpeklerimizin sağlıkları açısında oldukça önemlidir. Köpeğimize rendelenmiş havuç verirken üzerine yap dökmemize gerek kalmaz. Umarım purina dog chow kuzu etli yavru kuru köpek maması adlı yazımız sizlere yardımcı olmuştur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM