counter for blogger
Yerli Köpek Maması- Köpek Mamaları Sitesi İstanbul

pet heir
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Yerli Köpek Maması

Yerli Köpek Maması

Yerli Köpek Maması Yerli Köpek Maması Türkiye’de kullanılan ithal köpek mamaları çok pahalıya patlayabilmektedir. Örneğin yurtdışında 50 liraya alabileceğiniz bir mamayı buraya gelene kadar 150 lira ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu yüzden gözler yerli köpek maması üreticilerine indi. Yerli köpek maması nasıldır? Standartları yurtdışına uygun mudur? En çok kullanılan yerli köpek mamaları nelerdir? İşte şimdi bunlara […]

Yerli Köpek Maması

Yerli Köpek Maması

Türkiye’de kullanılan ithal köpek mamaları çok pahalıya patlayabilmektedir. Örneğin yurtdışında 50 liraya alabileceğiniz bir mamayı buraya gelene kadar 150 lira ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu yüzden gözler yerli köpek maması üreticilerine indi. Yerli köpek maması nasıldır? Standartları yurtdışına uygun mudur? En çok kullanılan yerli köpek mamaları nelerdir? İşte şimdi bunlara cevap arayacağız.

 

Öncelikle yerli köpek mamaları daha ucuz ve ithal köpek mamalarıyla aynı derece kaliteli olanlar mevcuttur. Önemli olan mamanın nerde yapıldığı, ucuz mu pahalı mı olduğu değil kalitesidir. Bu da mamanın içerdiği maddelere bakılarak ölçülür. Örneğin içerik olarak ucuza kaçan markalar hem yurt içinde hem de yurtdışında oldukça çoktur. Bu markalar besin değerleri yüksek olan yiyecekler ucuz ve daha düşük seviyede besin değeri olan yiyecekler kullanmaktadırlar. Bunlara örnek hayvansal yan ürünleri ( boynuz, ayak, kafa, tüy, kan ) ,mısır glüteni, hayvansal yağlardır. Bu tür maddeler zararlı olsa da hemen hemen her mamada rastlamak mümkün olan malzemelerdir. Bu yüzden önemli olan köpek mamalarının içindeki miktarlarıdır. Eğer mama alacaksanız öncelikle içindekiler kısmını okumalı ve buna göre almalısınız.

 

Her ne kadar yerli üreticiler zaman zaman kötülense de Amerikan standartlarında üretim yapan yerlerimiz vardır ve yaptıkları köpek mamaları köpeğinizin sağlığı için oldukça iyidir. Bu tür Amerika standartlarında üretim yapan yerlerden biri Lesa’dır ve mamaları hem yerli üreticiye hem de yabancı üreticiye örnek olacak niteliktedir. Şu an Türkiye’deki mamaların satışının %60’ı bunların elindedir ve yakın zamanda yurtdışına dahi söz sahibi olması beklenmektedir.

 

Türkiye’de tüketilen, en çok sevilip önerilen yerli marka mamalara gelirsek bunlar:

 

 • New dog
 • Orijen
 • Champion
 • Lavital
 • Goody
 • Açana
 • Royal canın
 • Pro plan

 

Mamalarıdır ve kesinlikle iyi markalardır. Bunlardan başka önerilen markalar da vardır elbette fakat bu markaları seçmemizin nedeni köpek beslenmesi için uygun olduğunu düşünmemizdir.

 

Bir köpek mamasının aslında yerli ya da ithal olması aslında kalite bakımından pek fark eden bir durum değildir. İthal mamalar yerli mamalardan iyidir ya da yerli mamalar ithal mamalardan iyidir diye bir şey söylenemez çünkü önemli olan aslında içerdikleri maddelerdir sadece. Üstelik yerli köpek mamalarının ucuz olması da bir avantajdır sizin için. İçerdikleri maddeden bahsetmişken size birkaç ipucu vermek gerekir. Örneğin hangi malzemeleri içeren köpek mamaları alınmalı, hangi malzemeleri içeren köpek mamaları alınmamalıdır?

 

Eğer bir köpek maması alacaksanız öncelikle ithal ya da yerli olduğuna bakmayın ve önyargıda bulunmayın direk içindekiler kısmına yönelin. Bakmanız gereken tahıl ve et miktarıdır. Sadece tahıl içeren mamalardan almamanızı öneririz. Çünkü sadece tahıl içeren köpek mamaları yüksek glisenik endeksi bulunan pirinç, buğday ve mısır gibi tahıllardan yapılır ve bunlar köpeğiniz için zararlı olabilmektedir. Nasıl mı? Örneğin ilk bakışta fark edilen mat ve sağlıksız tüylerden başlayalım. Ve köpeğinizin sağlığının dışavurumudur. Tüyleri çabuk dökülmeye başlar. Yediği mama besin değerleri bakımında yetersiz olduğundan sürekli mama yer ve sonuçta obeziteyle karşı karşıya gelir. Ayrıca fazla dışkı yapar, enerjisi düşer ve ağız sağlığı bozulur. Bu yüzden miktar olarak tahılların az olan daha çok et içerikli mamalar kullanmalısınız. Tahılsız mamalar da kullanabilirsiniz. Et yoğunluğu fazla olan mamalar tam da köpeğinize uygun mamalardır. Ve sağlıklı parlak tüylerden başlayarak sağlıklı bir hayat sunar köpeğinize.

Yerli Köpek Maması

Dediğimiz gibi mama alırken öncelikle mamanın adına değil içeriğine bakın. Besin değerleri yüksek, bol mineral, kalsiyum, protein içermesi çok önemlidir unutmayın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM